W niniejszym rozdziale [pracy magisterskiej] zostanie oceniona funkcja informacyjna trzech wybranych serwisów samorządowych. Badanie zostanie ograniczone tylko do funkcji informacyjnej i w pewnym aspekcie także interakcyjnej (przewodnik petenta, formularze do pobrania). Ograniczenie spowodowane jest małym rozwojem obszaru interakcji podwójnej i transakcji. Funkcje te realizowane są tylko przez kilka serwisów dużych miast. Głównym celem przeprowadzenia oceny nie było stworzenie rankingu, a prezentacja samej metody oceny.
Autor niniejszej pracy opracował kryteria oceny serwisów samorządowych. Kryteria te powstały na bazie raportu „Administracja publiczna w sieci 2002”[1].Ocenia on polskie serwisy internetowe ministerstw, urzędów wojewódzkich i marszałkowskich. Ocena oparta jest o Wielokryterialny System Oceny Serwisów Internetowych (ang. WAES - Website Attribute Evaluation System). Umożliwia on analizę witryn internetowych według ściśle zdefiniowanych kryteriów. Wprowadzona skala punktowa - podzielona pomiędzy atrybuty przejrzystości i interaktywności - może być zastosowana dla każdej strony internetowej sektora publicznego. WAES opiera się na doświadczeniach uzyskanych podczas kilkuletnich obserwacji witryn administracji publicznej na całym świecie. Pierwotna wersja WAES została opracowana przez Cyberspace Policy Research Group. Inicjatorem prac jest University of Arizona przy współudziale University of Roskilde (Dania), George Mason University, Washington, D.C. (Stany Zjednoczne) oraz Delft University of Technology (Holandia). Prace te finansowane są przez amerykańską National Science Foundation. Zostały one rozpoczęte we wrześniu 1995 r. W Załączniku nr 2 znajduje się wyciąg kryteriów z metody oceniania wraz z opisem. Jest to wersja zaadaptowana do warunków polskich przez Internet Obywatelski. Kryteria oceniania nie mogą być jednak przełożone automatycznie na serwisy samorządowe gmin. Zbytnio koncentrują się one na interaktywności, która ciągle występuje szczątkowo w przypadku samorządów. Aby ocenić serwisy samorządowe, należało zmodyfikować metodę.
Stowarzyszenie ‘Miasta w Internecie’[2] co roku organizuje konferencję na której nagradzane są serwisy samorządowe nagrodą ‘Złotej @’. Konkurs podzielony jest na kilka kategorii, biorąc pod uwagę wielkość miast bądź gmin. Niestety, niedostępny jest opis metody oceniania, poza ogólnymi stwierdzeniami, że serwisy oceniane są po względem: dostępności i aktualności, kompleksowości zasobów informacyjnych, przyjazności serwisu dla użytkownika.
Dodatkowo premiowane jest występowanie listy prac administracyjnych, opis sprawy załatwianych w urzędzie i możliwość pobrania formularzy.
Na bazie własnych doświadczeń oraz metody WAES, autor pracy opracował kryteria oceny serwisów samorządowych. Wprowadził ocenę dostępności informacji, nie badaną jak dotąd w żadnych opracowaniach. Aby dostępność mogła zostać oceniona, została stworzona matryca do badania dostępności z poziomu wyszukiwarek internetowych.
W całościowej ocenie pominięty został fakt posiadania lub nie przez daną gminę wydzielonej podstrony spełniającej wymogi Rozporządzenia w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej. W czasie przeprowadzenia badania (czerwiec 2003) nie istniał jeszcze prawny obowiązek posiadania takowej strony
---
[1] Internet Obywatelski, Raport - Administracja publiczna w sieci 2002, Warszawa 2002, www.egov.pl
[2] www.mwi.pl