piątek, 27 października 2017

Fundusze Strukturalne


Wstąpienie Polski do struktur Unii Europejskiej oraz zakwalifikowanie naszego kraju przez Wspólnotę, jako regionu wymagającego wsparcia, otworzyło dla polskich przedsiębiorstw nowe możliwości uzyskania dotacji na rozwój[1]. W tych ramach podmioty gospodarcze mogą ubiegać się o wsparcie z różnych źródeł. W tym celu powołano do życia Fundusze Strukturalne[2]. Są one instrumentami Polityki Strukturalnej Unii Europejskiej. Ich zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i modernizacji gospodarek krajów UE.
W ten sposób wpływa się na zwiększenie spójności ekonomicznej i społecznej Unii. Fundusze kierowane są do tych sektorów gospodarki i regionów, które bez pomocy finansowej nie są w stanie dorównać do średniego poziomu ekonomicznego w UEJN skład Unii wchodzą przecież regiony dobrze rozwinięte, takie jak południowa Anglia, okolice Paryża, czy Holandia oraz te, których poziom rozwoju znacznie odbiega od „średniej europejskiej”. Są nimi Grecja, Irlandia, Portugalia, Północna Skandynawia, Południowe Włochy oraz w zasadzie wszystkie kraje z nowej 10 UE. Polska jako kraj objęta jest w całości wsparciem Funduszy Strukturalnych. Polityka Strukturalna i Fundusze mają pomóc władzom centralnym i regionalnym słabiej rozwiniętych regionów w rozwiązaniu ich najważniejszych problemów gospodarczych. Istnieją cztery Fundusze Strukturalne[3]:
-         Europejski Fundusz Społeczny (EFS),
-         Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOiGR),
-         Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR),
-         Finansowy Instrument Orientacji Rybołówstwa (FIOR).
Fundusze te uzupełnione są przez Fundusz Spójności, który traktowany jest jako instrument polityki strukturalnej.
Fundusze powinny przyczyniać się, każdy zgodnie ze szczegółowymi przepisami regulującymi jego działalność, do osiągnięcia Celów 1,2 i 3[4]:
-         Cel 1: EFRR, EFS, Sekcja Orientacji EFOiGR i FIWR,
-         Cel 2: EFRR i EFS,
-         Cel 3: EFS.
FIWR wspiera działania strukturalne w sektorze rybołówstwa poza regionami Celu 1, zgodnie z rozporządzeniem Rady nr 1263/1999/WE z 21 czerwca 1999 r. w sprawie Finansowego Instrumentu Wspierania Rybołówstwa. Sekcja Orientacji EFOiGR przyczynia się do osiągnięcia Celu 2, zgodnie z rozporządzeniem nr 1257/1999/WE.

Fundusze przyczyniają się do finansowania inicjatyw Wspólnotowych oraz wspierania działań innowacyjnych i pomocy technicznej.
Działania w zakresie pomocy technicznej prowadzone są w ramach programowania określonego w art. 13-27 lub z inicjatywy Komisji, zgodnie z art. 23[5].
Pozostałe środki budżetu Wspólnoty, które mogą zostać wykorzystane dla osiągnięcia Celów określonych w art. 1, to w szczególności środki alokowane na inne działania strukturalne oraz Fundusz Spójności.
Komisja i państwa członkowskie zapewniają zgodność projektów Funduszy z innymi politykami wspólnotowymi - w szczególności w obszarze zatrudnienia, równego traktowania kobiet i mężczyzn, polityki społecznej i szkolenia zawodowego, wspólnej polityki rolnej, wspólnej polityki w zakresie rybołówstwa, transportu, energii i sieci transeuropejskich - jak również uwzględnienie wymogów ochrony środowiska przy określaniu i wdrażaniu projektów Funduszy.
EBI współpracuje przy osiąganiu celów określonych w art. 1, zgodnie z procedurami określonymi w jego statucie.
Inne dostępne instrumenty finansowe, które mogą przyczyniać się, zgodnie ze szczegółowymi przepisami określającymi ich funkcjonowanie, do osiągnięcia Celów, o których mowa w art. 1, obejmują Europejski Fundusz Inwestycyjny oraz Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom) (pożyczki, gwarancje), zwane dalej „innymi instrumentami finansowymi”[6].
Fundusze pomocowe dostępne w Polsce dla przedsiębiorstw, rolników, studentów, nauczycieli, organizacji samorządowych i społecznych są podzielone według następującego klucza - odbiorca, dla którego jest kierowany program oraz cel jaki ma spełniać dany program.


[1] D. Zarzecki (red.), Czas na pieniądz, Zarządzanie Finansami, klasyczne zasady – nowoczesne narzędzia, Szczecin 2002, s. 343.
[2] http://www.funduszestrukturalne.gov.pl (dostęp: 19.04.2012)
[3] D. Zarzecki (red.), Czas na pieniądz …, op. cit., s. 343.
[4] A. Jankowska, T. Kierkowski, R. Knopik, Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej, C.H. Beck, Warszawa 2005, s. 26.
[5] Rozporządzenie rady z 21 czerwca 1999 r. wprowadzające ogólne przepisy dotyczące Funduszy Strukturalnych (1260/1999/WE).
[6] A. Jankowska, T. Kierkowski, R. Knopik, Fundusze Strukturalne…., op. cit., s. 26.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz