poniedziałek, 12 lutego 2018

Gmina Osiek. Turystyka. Walory kulturowe.



Lasy stanowią ważny element przyrodniczy, który ma istotny wpływ na stan środowiska. Lasy spełniają wielorakie funkcje: środowiskowe, krajobrazowe, ochronne, produkcyjne. Zapewniają również zachowanie równowagi ekologicznej. Gmina Osiek charakteryzuje się niską lesistością – 353 ha, co stanowi 8,6 % ogólnej powierzchni gminy. Dla porównania stopień lesistości w województwie małopolskim wynosi 28,4 % a w kraju 28 %. Przeważają lasy liściaste olszowo – jesionowe, a w dolinach rzek występują lasy łęgowe.
Turystyka. Walory przyrodnicze Gminy Osiek charakteryzują się dość dużą atrakcyjnością dla rozwoju turystyki i rekreacji. W marcu 2006 r. gmina przystąpiła do stowarzyszenia „Doliny Karpia” co jest niewątpliwie atrakcją tego terenu. Gmina wchodzi w skład szlaku architektury drewnianej, jest również obszarem (Osiek Górny), przez który przebiega ścieżka rowerowa tzw. Czerwony Szlak Doliny Karpia.
Gmina Osiek posiada bogate zasoby przyrodnicze i krajobrazowe w związku z tym jest idealnym miejscem do odpoczynku i relaksu. Atrakcję turystyczną stanowią zabytki architektury, posiadające własne, charakterystyczne oblicze. Gmina powinna przyciągać przede wszystkim turystów zainteresowanych historią tego regionu. Osieckie pejzaże to ukryte w zieleni parków pałace, kościoły i zabytkowe przydrożne kapliczki. Ich niezaprzeczalny urok tkwi w harmonijnym wpisaniu się w otaczający krajobraz. Czyste powietrze i niezmącona cisza zachęcają do odpoczynku w tych stronach. Na terenie gminy występują stare drzewa, które należą do pomników przyrody.
Można spodziewać się, że w przyszłości na terenie gminy powstaną również gospodarstwa agroturystyczne. Rozwój agroturystyki sprzyjałby lepszemu wykorzystaniu zasobów i zwiększał możliwości zatrudnienia. Podobne trendy występują także w przypadku rozwoju rekreacji.
Gmina powinna dbać o rozwój turystyki, gdyż dla wielu przedsiębiorców usługi turystyczne mogą stanowić alternatywną działalność gospodarczą i uzupełnienie podstawowego profilu działalności.
Walory kulturowe. Walory krajobrazowe obszaru Gminy Osiek wzbogacone są przez obiekty kulturowe pochodzące z różnych okresów historycznych. Na terenie gminy wydzielono obszary i obiekty zabytkowe, niektóre z nich podlegają ścisłej ochronie konserwatorskiej. Do obiektów kulturowych należą:
-          Kościół św. Andrzeja – stary kościół pod wezwaniem św. Andrzeja w Osieku to perła sakralnej architektury drewnianej na terenie ziemi oświęcimskiej. Został wzniesiony w 1558 roku w oparciu o zachowane ściany poprzedniego kościółka, w stylu późnogotyckim odmiany śląskiej (dach prezbiterium jest niższy niż dach nawy). Usytuowany jest na łagodnym stoku wzniesienia, otoczony starodrzewem, w tym kilkoma parusetletnimi dębami,
-          Kopiec „Grunwald” – niezbadanego dotąd pochodzenia,
-          Dąb „Pręgierz” – będący zabytkiem przyrody. Dawniej wykonywano tu kary. Na drzewie widoczne są ślady po metalowych obręczach,
-          Zespół parkowo – pałacowy – pochodzący z II połowy XVIII w. Około 1850 r. został gruntownie przebudowany, według projektu FM. Lanciego. Wnętrze utrzymane jest w stylu mauretańskim, detal architektoniczny naśladuje wzory tureckie. Pałac stoi w rozległym, założonym w XIX wieku parku krajobrazowym, w którym znajdują się klasycystyczne i neogotyckie zabudowania przydworskie (między innymi klasycystyczna stajnia z czterokolumnowym portykiem i neogotycka oficyna z okrągłą basztą z 1843 r., zwana kasztelem),
-          Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej z 1581 r., w którym znajdują się między innymi: późnorenesansowy ołtarz główny z herbami oraz barokowym obrazem Matki Bożej Szkaplerznej, barokowe obrazy, kamienne chrzcielnica z 1658 r. i płyta nagrobna z rzeźbionym wizerunkiem Jakuba Gierałtowskiego, sędziego oświęcimskiego, wmurowana w filar ogrodzenia kościoła, stanowiąca najstarszy tego typu nagrobek w Polsce,
-          Ruiny pałacu renesansowo – barokowego z II połowy XVI wieku,
-          Kamienna figura św. Jana Nepomucena na słupie z 1843 roku.
            Na terenie wsi Osiek rośnie również 12 starych drzew dębu i lipy, które należą do pomników przyrody. Znajdują się one przy starym kościele i parku przypałacowym.


            Kultura. Na terenie gminy działa Gminna Biblioteka Publiczna w Osieku oraz jej Filia w Głębowicach. Biblioteka wydaje czasopismo pt. „Echa Osieka”, które podejmuje na swoich łamach wiele istotnych spraw dotyczących lokalnej społeczności. W gminie działają dwa Koła Gospodyń Wiejskich oraz Towarzystwo Miłośników Osieka.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz