środa, 22 kwietnia 2020

Wydajność i ceny ziemi w Polsce


W porównaniu z krajami Unii Europejskiej ziemia w Polsce jest bardzo tania, w 1993 roku cena za hektar w Niemczech wynosiła 15380 ECU, a w Polsce 868 ECU. Niewysoka cena ziemi wynika ze słabej jakości ziemi, dużej podaży po likwidacji PGR-ów i małego zainteresowania kupnem. 

Po okresie transformacji produkcja rolna nie była opłacalna, więc posiadanie ziemi nie było tytułem do uzyskiwania dochodów. Duży obszar ziemi rolniczej pozwala użytkować ja w sposób mniej intensywny i nie zagrażać środowisku naturalnemu, natomiast duży udział gruntów ornych w strukturze użytków rolnych umożliwia dostosowanie struktury produkcji roślinnej do potrzeb rynku.

W Polsce istnieje gorsza, w porównaniu z krajami UE, jakość rolniczej przestrzeni produkcyjnej. Warunki glebowe i klimatyczne są jedną z wielu przyczyn powodujących niższe niż w państwach UE plony i niższą efektywność stosowania środków plonotwórczych.

Polskie rolnictwo i cały kompleks żywnościowy pod koniec lat osiemdziesiątych był opóźniony w stosunku do UE o kilkadziesiąt lat. Jego poziom produkcyjny odpowiada poziomowi, jakie rolnictwo krajów UE osiągała tuż po II wojnie światowej. Od tego czasu w rolnictwie krajów Unii Europejskiej dokonał się ogromny postęp, przybliżający je do szczytowych osiągnięć, niestety Polsce się tego nie udało.[1]

---

[1] J. Rowiński: Rolnictwo i gospodarka żywnościowa, Warszawa 1993.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz