wtorek, 10 kwietnia 2018

Infrastruktura edukacyjna w gminie



 [prezentujemy fragment pracy licencjackiej]

Gmina dysponuje stosunkowo dobrze rozwiniętą siecią placówek oświatowo – wychowawczych. Edukacja w Gminie jest jednym z najlepiej funkcjonujących sektorów infrastruktury społecznej. Wydatki na oświatę tworzą istotną pozycję w budżecie Gminy Osiek. Ich wielkość z roku na rok wzrastała. Było to uwarunkowane przejęciem przez władze samorządowe zadań oświatowych oraz inwestycjami mającymi na celu unowocześnienie szkół. W lutym 1995 roku do użytkowania oddano nową szkołę w Osieku Dolnym. Przy jej budowie wykorzystano najnowocześniejszą technologię oraz materiały najwyższej klasy. Jej budowa była finansowana z środków pieniężnych gminy. Przez sześć lat dokonywano modernizacji starej części budynku i dobudowano nowoczesną salę gimnastyczną, która była dofinansowana ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. W 1998 r. przystąpiono również do modernizacji i rozbudowy Szkoły Podstawowej Nr 2 w Osieku. Budowę zakończono po trzech latach i w roku 2001 przekazano zmodernizowany budynek szkoły do użytkowania. Kolejną inwestycją związaną z oświatą była modernizacja i rozbudowa budynku Szkoły Podstawowej zlokalizowanej w Głębowicach. Dokonano remontu starego budynku i dobudowano kilka nowych pomieszczeń przeznaczonych na sale lekcyjne oraz przedszkole. Szkoły Podstawowe i Gimnazjum z terenu Gminy Osiek biorą udział w Programie „Super Szkoła”[1] finansowanym ze środków unijnych oraz z budżetu państwa w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich.
            Infrastruktura edukacyjna jest dość dobrze dostosowana do liczby uczniów. Dzieci i młodzież na terenie gminy Osiek mają do dyspozycji trzy szkoły podstawowe (uczęszcza do nich łącznie 596 uczniów. W gminie działają również dwa przedszkola publiczne. Łącznie edukacją przedszkolną objętych jest z 181 dzieci. W związku z reformą oświaty, utworzono w Osieku jedno gimnazjum z liczbą 258 uczniów. Wszystkie placówki szkolne na terenie Osieka i Głębowic są skomputeryzowane. Szkoły podstawowe mają trzy pracownie komputerowe dysponujące w sumie 40 komputerami podłączonymi do Internetu. Gimnazjum jest w posiadaniu jednej pracowni komputerowej z 15 komputerami również podłączonymi do Internetu. Placówki oświatowo – wychowawcze, które funkcjonują na terenie gminy, to:
Przedszkola:
  1. Przedszkole przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym Nr 1 w Osieku
  2. Przedszkole przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Głębowicach
Szkoły podstawowe:
  1. Szkoła Podstawowa Nr 1 przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Osieku
  2. Szkoła Podstawowa Nr 2 w Osieku
Szkoła Podstawowa w Głębowicach przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Głębowicach
Gimnazjum:
1.      Gimnazjum przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym Nr 1 w Osieku
            Kształtowanie się liczby uczniów i absolwentów w szkołach podstawowych i gimnazjum na przestrzeni ostatnich lat przedstawiono w tabeli 5.


2002
2003
2004
2005
2006
                                                                                                                       SZKOŁY PODSTAWOWE                                                                                                                   
UCZNIOWIE
663
649
649
611
494
ABSOLWENCI
124
115
114
126
83
GIMNAZJUM
UCZNIOWIE
388
380
384
380
378
ABSOLWENCI

121

123

122

123

126

Tabela 7 – źródło: opracowanie własne na podstawie danych z Urzędu Gminy Osiek



[1] Celem Programu „Super Szkoła” jest zwiększenie szans edukacyjnych uczniów z terenów wiejskich; umożliwienie uczniom zdobywania dodatkowej wiedzy i umiejętności ułatwiający dalszą edukację i wybór ścieżki zawodowej; współpraca szkoły z organizacjami pozarządowymi, samorządami oraz społecznością lokalną na rzecz rozwoju edukacji i aktywności obywatelskiej. Przykładowymi działaniami realizowanymi przez szkoły w ramach projekt są: zajęcia pozalekcyjne dla uczniów, szkolenia dla nauczycieli, wycieczki edukacyjne, pikniki edukacyjne, zakup pomocy dydaktycznych, zakup sprzętu techniczno – dydaktycznego. W województwie małopolskim projektem objętych zostało pięć powiatów: chrzanowski, oświęcimski, olkuski, wielicki i myślenicki – Dane za stroną internetową: http://www.tozch.edu.pl/index.php?okno=super_szkola [dostęp 24 lipca 2009]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz